مبین بایگان ؛ مشاوره، تولید و راه اندازی سیستم‌های بایگانی ریلی در سراسر کشور

برای سفارش انواع بایگانی و فایل ریلی تماس بگیرید

سیستمهای بایگانی ریلی (فایل ریلی) با توجه به ابعاد و فضای بایگانی متقاضی با هر اندازه ای قابل ساخت و اجرا میباشد که بدون شک اجرای این سیستمها جهت امر بایگانی مزایا و تسهیلات زیادی را به دنبال خواهد داشت که در ذیل به بخشی از آنها اشاره می نمائیم:

 1. امکان بایگانی هر نوع محصول با هر شکل و ابعاد بدون محدودیت (انواع زونکن , پوشه و باکس و..)
 2. در محل خریدار و در صورت نیاز دمونتاژ و انتقال به مکان جدید مونتاژ قابلیت
 3. تسهیل امر دستیابی کاربر به اسناد و مدارک
 4. امر بازیابی اسناد و مدارک با هر حجمی
 5. افزایش حجم بایگانی تا 2 برابر در فضای موجود فعلی
 6. جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و حشرات تا میزان قابل توجهی.

اين نوع سيستم قفسه بندي بر اساس شكل ساختاري كه دارد جهت استفاده كاملاً بهينه از فضا و ايجاد امنيت بايگاني اسناد و مدارك محرمانه قابل استفاده مي باشد. سيستم قفسه بندي فوق در دو مدل سيستم حركتي دستي و الكترونيكي قابل عرضه مي باشد. از اين سيستم ها مي توان جهت بايگاني انواع باکس، زونكن ، پوشه ( آويز و معمولي ) استفاده نمود . اين فايل ها قابلیت جابجايي از مكان فعلي شما به مكان جديد را نیز دارد.

مشاوره و سفارش سیستم بایگانی متحرک ریلی

در صورتیکه که هرگونه سوال در مورد فایل های ریلی (بایگانی متحرک) دارید و یا نیاز به مشاوره دارید با ما تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره شوید.

سیستم بایگانی ریلی

در حقیقت به قفسه بندی ای میگویند که به شکل ریلی جابجا میگردد. در این سیستم بایگانی ظرفیت چند برابر گشته است به این علت که راهرو های الزامی را بمنظور دسترسی به قفسه های بایگانی در بایگان ریلی حذف نموده اند.

حال با توجه به فضای مناسب و کاربردی ای که بایگان های ریلی دارا هستند این نوع سیستم برای کشورهای گوناگون بسیار حائز اهمیت بوده و دارای کاربرد زیادی نیز میباشد. بدین ترتیب، کلیه راهروهای متداول در قفسه بندی ثابت حذف و تنها نیاز به یک راهرو مشترک بین تمامی قفسه ها میباشد.

کمد ریلی اتوماتیک

کمد ریلی اتوماتیک درر واقع همان بایگانی ریلی میباشد که در آن مجموعه قفسه ها به شکل هوشمند نیز جابجا میگردند.در این سیستم رفت و آمد شخص به کمک رادارهایی که نوری میباشند تحت کنتر قرار میگیرد و در مواقع لازم حرکت به طور اتوماتیک متوقف میگرددو این بایگان های ریلی قابلیت اتصال به رایانه دارند که این از امتیازهای بایگان های ریلی اتوماتیک محسوب میگردد که قابلیت تغییر و برنامه ریزی با کنترل های پیشرفته دارا هستند.

امکانات  بایگانی های ریلی اتوماتیک

 1. این سیستم بایگانی دارای ایمنی زیاد به منظور استفاده از قفسه ها میباشند که رمز کاربری ورود این سیستم قابل تغییر نیز میباشد.
 2. سنسور هوشمند را بمنظور روشن کردن لامپ های سالن را داراست
 3. امکان تنظیم دستی با کلید های موجود دارد
 4. در مواقع اضطرار میتوان حرکت قفسه ها را کنترل نمود
 5. ال ای دی مخصوص که نشانگر وضعیت این بایگانهای ریلی است را دارد اعم از الارم،قفل کودک،و...
 6. سیستم بایگان های ریلی دارای قفل مرکزی میباشند·
 7. بایگان های ریلی دارای کنترلهایی باد برد حدود 100 متر میباشند

بایگان ریلی مکانیکی

بایگانی مکانیکی نام دیگرش بایگانی ریلی ثابت میباشد دارای دو فایده میباشد

 • در این سیستم بایگان فضای قابل استفاده چندین برابر خواهد شد.
 • در این سیستم مدارک موجود در بایگانها با ایمنی بالایی محافظت شده اند با ترکیب های فلز و mdf نگهداری شده اند و نیز با کمک قفل مرکزی.این سیستم های بایگان ثابت بسیار کاربردی بوده است.

انواع دستگاه‌های بایگانی های ریلی متحرک

الف) سیستم بایگانی برقی الکتریکی

این سیستم بایگانی در ثبت احوال دارای کاربرد زیادی میباشد زیرا که رفت و امد مراجعین در این گونه نهاد ها بالا بوده است و مناسب برای این ارگان میباشد.
مزایا بایگان ریلی با سیستم برقی الکتریکی
•    در این جا از گیربکس های برقی جهت حرکت این قفسه ها استفاده گردیده شده است
•    حرکت قفسه در این نوع سیستم بایگانی بسیار سریع بوده است با توجه به وزن سنگین این قفسه ها
•    سهولت در استفاده از این نوع سیستم تنها با لمس یک دکمه
•    .طول عمر بالای این نوع سیستم که نیازی به گارانتی محصول نمیباشد

ب) سیستم الکترونیکی یا همان سیستم بایگان ریلی از نوع هوشمند

این سیستم بایگان ریلی یا فایل ریلی مناسب ارگانهایی میباشد که در انها امنیت و حراست و سری بودن امور حرف اول را میزند مثل قوه قضاییه،ارگانهای نظامی

ج) سیستم مکانیکی

این سیستم بایگان هم برای مراکزی که دارای رفت و امد کم مراجعین هستند بسیار مناسب میباشند حجم متوسطی از اوراق و مدارک و پرونده را در اختیار دارند.
فواید سیستم بایگان مکانیکی
•    این سیستم سبب نظم و انضباط مرکز استفاده کننده بوده و صرفه جویی 80 درصدی فضای اداری برای ان مرکز ایجاد مینماید.
•    امکان نفوذ خاک و سوسک و حشرات موذی به داخل این قفسه ها وجود ندارد.
•    این سیستم بایگانی قفل مرکزی دارد که هنگام وقوع حوادث تا جایی که ممکن است از اسیب رسیدن و نابودی مدارک جلوگیری میشود.

د) سیستم بایگان دستی (Manual)

سیستم بایگانی دستی از ویژگی های این سیستم این است که کلیه امکانات سیستم مکانیکی را دارد با فرق اینکه سیستم حرکت قفسه ها در این سیستم دستی میباشد. و چون وزن سبکی را دارد به راحتی با دست جا بجا میگردد این سیستم بسیار ساده بوده و مقاوم میباشد.
این سیستم در مطب و بانک دارای کاربرد میباشد.

ه) سیستم کشویی

این سیستم به درد داروخانه ها و مغازه ها میخورد که با فضای محدودی که دارند بایستی نهایت استفاده را از قفسه ها ببرند که حرکت در این سیستم هم نیز دستی میباشد.

سفارشات فایل ریلی

جهت هرگونه سفارشات فایل ریلی در تمام نقاط ایران با ما تماس بگیرید. مشاوره رایگان با تماس تلفنی.

 

سیستم های بایگانی دارای بسیاری از پوشه هستند که هریک از این پوشه ها دارای تعدادی  زیر پوشه  میباشد و که بمنظور  مراقبت و نگهداری از اسناد مهمارگانها اعم از دولتی و خصوصی مورد استفاده قرار میگیرد. در این سیستم های بایگانی که یکی از انواع آن بایگانی ریلی میباشد مهمترین موضوع امنیت است به ویژه در بایگانی های ریلی  اسنادی که در این نوع بایگانی ها نگه داری میگردند  بسیار حائز اهمیت هستند. در بایگانی های ریلی چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که چه کسانی به این پوشه ها در بایگانی ریلی دسترسی دسترسی دارند که این خصوصیت را از پوشه های مادر نیز به ارث برده و دارا میباشند.

با توجه به این امر که  حجم  پوشه ها اعم از اصلی وفرعی که در ارگانها موجود است  بسیار بالاست که به همین منظور بایستی از  سیستم بایگانی بویژه بایگانی ریلی بهره ببرید که برای نظم و نیز تعیین شدن مجوز این پوشه ها کاربرد دارد.

در مقالات گوناگونی با واژه بایگانی برخورد کرده اید ولیکن تا به امروز به مفهوم آن دقت نداشته اید . سیستم  بایگانی شامل بخشهایی از جمله طبقه بندی، حفظ و نگهداری اسناد و مدارک است که  آرشیوی معتبر جهت  محافظت  دائمی از اسناد و مدارک مهم است که هر ارگان و سازمانی جهت حفاظت از اسناد و مدارک خود این بایگانی ها را و باز قابل ذکر ایت که بگوییم بایگانی ریلی را برمیگزیند در واقع آن آرشیو را برای خود انتخاب مینماید. این بایگانی ها در واقع مختصری از مکاتبات اداری را نگهداری نموده اند که ارزش و اعتبار آنها با گذشت زمان نیز روز به روز بیشتر میگردد.

در سیستم های بایگانی نوعی دیگر وجود دراد به نام بایگانی  اتوماتیک  که در این نوع از سیستم بایگانی حرکت قفسه ها به طور هوشمندانه بوده  که در این نوع از سیستم بایگانی رفت و آمد شخص به راهرو نیز به کمک  سنسورهای نوری چک میشود و نیز در مواقع لازم حرکت این قفسه ها به شکل خودکار نیز متوقف میشود.

کمد بایگانی ریلی در سیستم بایگانی ، از تجهیزات اساسی و پرکاربردی که  در قفسه بایگانی اسناد و مدارک یک ارگان، کاربرد دارد و به کار گرفته میشود کمد بایگانی ریلی است. با توجه به این که نیروی انسانی جهت به حرکت در آوردن  قفسه های بایگانی ریلی بکار گرفته میشود  ، ولیکن در مقایسه با  روش های قدیمی ، بایگانی ریلی دارای امتیازهایی از قبیل اشغال نمودن  فضای کم در مقایسه با بایگانی های ثابت دارد.

تکالیف سیستم بایگانی

 

 1. راحتی  در انجام دادن  اصول بایگانی
 2. تفکیک پوشه های  بایگانی از هم
 3. در اصول سیستم  بایگانی بایستی محیط استقرار پرونده ها مشخص شود.
 4. بالا رفتن سرعت دسترسی به پوشه های بایگانی

 

درباره ما

هرچند سابقه امور مربوط به اسناد و نگهداري آنها در مخازن دولتي و سلطنتي در ايران پيشينه‌ای چند هزاره دارد، اما تاريخچه ايجاد بايگانيها به مفهوم جدید آن، به دوران قاجار و اقدام وزارت امور خارجه براي مرتب نمودن بايگاني خود به پيروي از روش بايگاني كشورهاي اروپائي در سال 1278ش. باز مي‌گردد.
طی سالهاي 1280 تا 1309ش.هياتي فرانسوي و بلژيكي كه براي اصلاح سيستم گمركي ايران فعاليت مي‌كردند، طرحي را براي اصلاح نظام بايگاني كشور ارائه دادند و آن را به مرحله اجرا گذاشتند. به دنبال آن براي اولين بار در ارديبهشت ماه 1309ش.،هيات وزيران مصوبه اي را در خصوص جمع آوري اسناد و ايجاد «مركز اسناد دولتي» به تصويب رسانيد كه به موجب آن مقرر شد كليه، قراردادها، امتيازات و اسناد ايجاد هر گونه موسسه دولتي يا سهام مربوط به دولت، قبالجات، خالصجات، و غيره به استثناي عهدنامه‌هاي سياسي، در اتاقي كه وزارت ماليه درقصرگلستان به عنوان مركز اسناد دولتي قرار داده به ترتيب مقرر ضبط و حفظ شود. در سال 1332 دولت بررسي مقدماتي مشكلات تراكم روز افزون اوراق زائد را آغاز كرد و نتيجه آن يك سال بعد در مجلس سنا مطرح شد، اما تصميمي در اين خصوص گرفته نشد.
مطالعات منسجم اوليه براي تاسيس آرشيو ملي ايران و تعيين تكليف حجم انبوه اسناد راكد دستگاههاي دولتي و وابسته به دولت از سال 1342 شروع شد . چنين پيش‌بيني شده بود كه قبل از كسب مجوز قانوني براي امحاي اوراق زائد و تأسيس «آرشيو ملي ايران»، براي حفظ و نگهداري اسناد واجد ارزش دائمي و پرونده‌هايي كه راكد تشخيص داده شده و مورد مراجعه مستمر نيستند، مركز مجهزي- همانطوري كه در ساير كشورها معمول است- ابتدا در تهران و به تدريج در استانها ايجاد شود. در نتيجه طرح ايجاد «مركز بايگاني راكد» در اواسط سال 1343 تهيه شد و پس از تأييد هيئت رئيسه شوراي عالي اداري كشور در مورخ 1/10/1343 با شماره 40162 هيئت وزيران به تصويب رسيد . با عدم تامين اعتبار، اجراي طرح مذکور مسكوت ماند. ‌ولی مطالعات مربوط به تأسيس آرشيو ملي ادامه يافت . عده‌اي از دست‌اندركاران، «مركز بايگاني راكد» را براي تنظيم اوراق و پرونده‌ها و حفظ و نگهداري اسناد تاريخي كافي مي‌دانستند و عده‌اي نيز با توجه به «آرشيو ملي» ساير كشورها، اهداف، وظايف و تشكيلات جامع‌تري براي مركز در نظر داشتند. براي انجام اين امر خطير سازمان ديگري را با نام «آرشيو ملي ايران» پيشنهاد دادند و برخي نيز بر تلفيق هر دو سازمان «مركز بايگاني راكد و آرشيو ملي» اصرار مي‌ورزيدند .
نتايج مطالعات مذكور در شهريور 1344 در چهار فصل تدوين و به شرح زير ارائه گرديد:

* لزوم و اهميت آرشيو ملي
* اهداف، وظايف و تشكيلات آرشيو ملي
* بررسي تاريخچه آرشيو‌هاي ملي آمريكا، انگليس، كانادا، فرانسه، شوروي، دانمارك، هندوستان، پاكستان و مالايا
* اصول، روشها و مقررات امحاي اوراق زائد.

به دنبال آن ضرورت انجام امور مربوط به جمع‌آوري، حفظ و نگهداري اسناد ملي، امحاي اوراق زائد و ارائه به محققان را در يك سازمان واحد مسلم ساخت و از اين پس واژه «اسناد ملي» به جاي «آرشيو ملي» در مكاتبات بكار برده شد و در 31/3/1345 همراه با تدوين دومين قانون استخدام كشوري، شوراي عالي اداري سازمانی را با اختيارات بسيار گسترده به نام «سازمان امور اداري و استخدامي كشور» تأسیس نمود.
از اين رو تلاشهاي سازمان امور اداري و استخدامي كشور در جهت كسب مجوز قانوني براي تأسيس «سازمان اسناد ملي ايران» افزايش يافت. لايحه مورد نياز كه از اواسط سال 1345 در دست بررسي و تهيه بود، مورد تجديد نظر قرار گرفت و در تاريخ بيست و سوم آبان ماه 1345 به هيأت دولت تقديم شد. هيأت دولت در بيست و نهم خرداد ماه 1347 لايحه‌اي را كه در 8 ماده و چهار تبصره تكميل شده بود، تصويب كرد. اين لايحه در تاريخ چهارم شهريور ماه 1347 تقديم مجلس شد و نزديك به يك سال ( از پنجم آبان 1347 تا 19 مهر ماه 1348 ) در كميسيونهاي شش گانه: استخدام، دادگستري، فرهنگ و هنر، علوم و آموزش عالي، دارايي و نظام تحت بررسي قرار گرفت و در جلسه ششم آذر ماه 1348 لايحه به تصويب مجلس شوراي ملي رسيد و براي اظهار نظر و تصويب به مجلس سنا ارسال شد.
پس از تصويب مجلس سنا سر‌انجام در جلسه مورخ هفدهم ارديبهشت 1349 مجلس شوراي ملي قانون تأسيس سازمان اسناد ملي ايران به تصويب نهايي رسيد و براي اجرا به دولت ابلاغ شد.
سرانجام در سال 1381 نيز با مصوبه شورای عالی اداری، سازمان اسناد ملی ایران با کتابخانة ملی جمهوری اسلامی ایران ادغام و «سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران» ایجاد شد. از این پس سازمان اسنادملي با نام «معاونت اسناد ملی»، وظایف تخصصی و مأموریتهای محوله به آرشیو ملی ایران را عهده دار مي باشد.

(منبع: پایگاه اینترنتی اسناد ملی)


... اميد است ما نیز بتوانيم اين رسالت بزرگ را با صيانت از بزرگان اين صنعت و با استفاده از آميختن آن با تکنولوژی و دانش روز دنيا و با کمک به رشد هنر و صنعت توليد قفسه بندی و تجهيز سيستم‌های بایگانی، آسايش - آرامش و دقت را به بایگانی ادارات - سازمانها و  اماکن خصوصی و تجاری را به ارمغان آوريم و همچنين بتوانيم باتلاش بی دريغمان و نيز همکاری و ياری شما مشتريان گرامی پا به عرصه بازارهای جهانی بگذاريم و درخشش و افتخار ديگری را بعنوان يک شرکت ايرانی در جهان کسب نماييم. از کليه مشتريان، همکاران و دوستان که ما را در رسيدن به اهداف خود یاری می‌نمايند سپاس‌گزاریم. مبین بایگان با بهره‌گيری از بهترين تجهيزات و ماشين آلات و بهره‌مندی از پرسنل آموزش ديده و خبره و همچنين کارکنانی توانمند و متعهد در سايه حمايت‌های هميشگی و بی دريغ شما مشتريان گرامی توانسته در بخشهای مشاوره،‌ طراحی - تولید و خدمات پس از فروش محصولات خود از قبيل سيستم‌های بایگانی متحرک (ریلی) بايگانی‌های دوار  و ...  - انواع ملزومات مصرفی بایگانی - پارتيشن بندی - دکوراسيون داخلی و نيز مبلمان اداری جهت رفاه و رفع نياز شما عزيزان گامهای مثبت و مؤثری بردارد.

مديريت

مبين بايگان